Choď na obsah Choď na menu
 


Malí Bajzovci

2. 5. 2008

„Nesmú nás chytiť spolu. Ak chytia iba mňa – budem tvrdiť že JA som TY!“ Sú to inteligentní ale zároveň hyperaktívni chlapci, ktorí sú navyše mierne nezvládnutí, najmä od obdobia, keď sa narodila ich sestra Miška. Sú postrachom celého domu. Tragédiou pre bytovku je, že svoju inteligenciu míňajú na vymýšľanie rafinovaných hovadín, hodných najlepších kúskov z americkej skrytej kamery. Robia zle všetkým, ale tým, ktorých nemajú radi, tak trochu viac. Napriek všetkému sú to veľmi citliví chlapci, ktorí si len potrebujú odbúrať strašné množstvo energie a nemajú kde. V škole sa im darí lebo im to páli ale učiteľky ich nemajú rady a hnevá ich, keď im musia dať jednotku. Ale raz darmo – sú najlepší v triede. Majú veľa kamarátov a sú v škole obľúbení. Páčia sa dokonca aj dievčatám z vyšších ročníkov. Milujú svojich rodičov, aj keď je pravda, že ich často privádzajú do zúfalstva. S matkou majú taký maznavý vzťah. Otec je na nich trochu tvrdší ale zase toho veľa vie a dokáže im občas rozprávať zaujímavé príbehy zo života. Vzťahy medzi nimi a otcom sú kolísavé. Otec je často podráždený a nevie to tak ukryť ako mama. Často si svoje problémy vylieva na nich a občas sa im ujde aj nejaká tá facka. Práve dni keď sa ich rodičia hádajú, alebo keď im otec vynadá, prípadne ich aj zbije, sú potom nasledované zlými snami a nočným budením sa. Otec je na ich až prehnane náročný. Nestačí že jeho deti sú najlepšie v triede – musia byť najlepšie na svete. Často sú svedkami hádok rodičov a tušia čo ich otec robí počas alkoholických záťahov. Netušia však kde spáva, keď nie je doma. Ich najobľúbenejšia obeť je Ivana Švehlová, ktorá sa im stále vyhráža, že ich zmláti ako hadov. U ich rodičov sa sťažuje a žiada nápravu. Najmenej zabŕdajú do Nitschneiderovej, ktorá ich miluje ako vlastných vnukov a ako jediná z celej bytovky ich rozpozná. Ostatní, s tým majú výrazné problémy a mnohí sa vzdali nádeje, že sa niekedy naučia ich rozoznávať. Nitschneiderovú milujú, lebo s ich vlastnou babičkou sa nevídajú. Býva veľmi ďaleko. A druhá babička nežije. Tetu Janku majú radi a zdravia ju „bozkávam“. Učí ich ako sa slušne správať, ale zároveň ich učí aj mierne neslušné pesničky z kabaretov, v ktorých sa vyskytujú slová riť, hovno, alebo srať. Kordiaka nemajú veľmi v láske, lebo sa ho boja. Ich antipatia je vzájomná. Andrej a Janko sú totiž tie typy detí, ktoré cez týždeň, keď treba vstávať do školy, sa nedajú vytiahnuť z postele, ale cez víkend sú hore už o šiestej a hrajú sa v izbe kolky alebo basketbal. Keďže Kordiak býva pod nimi - privádza ho to k šialenstvu. S Ági sa veľmi rýchlo skamarátili. Zopárkrát na ňu vyskúšali svoje finty, ale ona ich vždy odhalila.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

helpful site

(ZacharyneuNk, 29. 7. 2021 18:17)

learn this here now https://x-devki.ru/3669-devica-v-posteli-snimaet-rozovye-trusiki.html

FPlusProxy4g : proxy creation from dcom software

(Davidtem, 29. 7. 2021 16:55)

FPlusProxy4g : proxy creation from dcom software free Download

Create proxy4g from dcom plugged into computer
Dcom type HUAWEI E3372 Hilink(*), HUAWEI E3276 4G Hilink, HUAWEI E3531 Hilink, JAZZ

Free Download Here:

https://filehug.com/FPlusProxy.zip
https://filerap.com/FPlusProxy.zip
https://fileshe.com/FPlusProxy.zip

<img src="https://plus24h.com/upload/editor/images/dinh%20dang(1).png">

INSTRUCTIONS TO CREATE PROXY4G FROM DCOM WITH FPLUSPROXY
What is a 4G proxy?
- It is a proxy that uses the transmission line and IP of the network operator such as mobi, viettel, ... ... Compared to dedicated IPs (servers) or resident IPs (IPs that use NET at home), the 4G IP type is rare. much more so it has a higher trust level.
- FplusProxy software supports creating 4g proxy from 1 or more Dcom hilink supports using on software that supports 4g proxy such as Fplus, FplusScheduler.
- Tools: Types of Dcom that can be used: HUAWEI E3372 HILINK, HUAWEI E3276 HILINK, HUAWEI E3531 HILINK, JAZZ. Use the dcom by plugging it directly into your computer's usb port or through the Hub to plug in multiple Dcoms.
- After connecting the dcom to the computer, for example, here I have 2 Dcom:

Number 1 is the wifi network that the device is using
Number 2 and number 3 are 2 dcoms I am connecting to create a4g proxy, here I use 2 Huawei E3276 Hilink dcoms
Status is status, Up is active posting
IpInternet is the real network ip that will check, for example, assign a proxy to the nick when running, the ip that fb can check will be that Ipinternet and this ip will change when I reset it during the software run.
- Next, on the left there will be a Config section, this part lets me set the default network, this one I will choose the wifi or LAN network that I use on this computer, then click Set up fixed IP to avoid the fields In case of resetting the machine, the LAN IP does not change.


- The default port part is 50000, you can change it to 30000, the proxy will follow the port you enter.

- Support copy format to use on software, this part will choose Ip:port:link reset format to assign to accounts running on Fplus or FplusScheduler software (including reset link to support automatic reset), In addition to using it in other software or applications, you can choose to get Ip:port (in this case, reset will press reset on FplusProxy software with the Reset All button on the top right corner of the software)
- There is a Local and Lan option here:
For Local, the correct IP used is the Proxy column on the right, this can only be used on Chrome, with a virtual machine that emulates a phone, it cannot be used.
As for Lan mode, it supports using Chrome, using virtual machines and sharing to other computers that share the same LAN with the computer using FplusProxy to use.
- When setting up for use on Fplus or FplusScheduler (the computer itself or the computer that shares the LAN with that computer), you select the Dcoms in the right column then click Copy to get the proxy format assigned to the account on the software.
- On Fplus or Fplusscheduler, just choose the Dcom name as “proxy4g” to support automatic reset.
Thx

Software to support live stream - Facebook FPlusLive Full

(MatthewMix, 29. 7. 2021 16:55)

Software to support live stream - Facebook FPlusLive Full

<img src="https://plus24h.com/upload/editor/images/1_1(30).png">

FPlusLive Features FPlusLive User Guide
You need to live video on multiple walls, pages, groups at the same time, schedule live videos to live on walls, groups...
FPLUSLIVE FUNCTIONS
Live video, webcam on page wall, profile, group
Live video on multiple pages, walls, groups at the same time.
Live webcam on multiple pages, walls, groups at the same time.
Live screen on multiple pages, walls, groups at the same time.
Schedule live videos on multiple pages and walls.
Live repeats 1 or more videos.
Playback the video being livestreamed on facebook (Play Forward).
Live youtube videos to facebook.
Schedule a live video to the group
Schedule a live video to the group once or repeat daily.

Free Download Here:

https://filehug.com/FPlusLive.zip
https://filerap.com/FPlusLive.zip
https://fileshe.com/FPlusLive.zip

Thank you

Discover Just How The Foods You're Eating Each Day Are Making Your Fat Cells SICK

(JesseTob, 29. 7. 2021 16:18)

https://bit.ly/3y8bt5A One of your body's main fat-burning hormonal agents LOWERS when you go on a diet?

Research has revealed that this essential hormone visit as high as 50% after just 7 days of weight loss!

The most awful part is, the longer you try to diet regimen, the worse it obtains, which is why several "serial dieters" regularly battle to keep the weight off (if they lose it at all ...).

The excellent information is we're mosting likely to share the nourishment techniques to ENHANCE your body's all-natural fat-burning hormonal agents safely and normally! https://bit.ly/3y8bt5A

cool site

(RobertSuelt, 29. 7. 2021 15:09)

use this link https://x-pic.ru/hd/

Modishness offshoot in domicile of virtuousness a possessions force

(Stronzit, 29. 7. 2021 14:58)

https://gee.su/zvuof https://qps.ru/pAbu1 https://gee.su/tcQEo https://clck.ru/WPTgf https://qps.ru/h0RiT https://gee.su/qpRw0 https://qps.ru/ao3vl https://gee.su/GRbSo https://gee.su/B2CLq https://clck.ru/WPX7z https://qps.ru/ujcHI https://qps.ru/3TMYF https://qps.ru/P7e1L https://qps.ru/PrisI https://qps.ru/kUea9 https://gee.su/6z50T https://clck.ru/WPvBX https://qps.ru/s1Mya https://qps.ru/rIDR7 https://clck.ru/WPs45
https://qps.ru/asdWz https://qps.ru/Ld5es https://qps.ru/5Kc49 https://gee.su/uv9Oh https://qps.ru/PDKtX https://gee.su/5bRY6 https://clck.ru/WPnbf https://gee.su/3DYkQ https://gee.su/QvcOT https://gee.su/L4A6G https://gee.su/I8rdv https://gee.su/HxA8V https://gee.su/GvZEH https://qps.ru/DYmR6 https://qps.ru/anU7x https://qps.ru/JKEoR https://gee.su/SFBQA https://qps.ru/r8gVP https://clck.ru/WPUrJ https://gee.su/IiFDS
https://gee.su/WUpBH https://qps.ru/9ICZw https://clck.ru/WPSMP https://clck.ru/WQetm https://clck.ru/WPk8z https://gee.su/BwVxj https://clck.ru/WPUXs https://qps.ru/tUlMb https://cutt.us/WqmXx https://clck.ru/WPjDC https://qps.ru/K9upS https://clck.ru/WPSEr https://clck.ru/WPk9V https://qps.ru/aq9kB https://qps.ru/SiA6m https://qps.ru/42sJB https://clck.ru/WPbKQ https://clck.ru/WPmY3 https://qps.ru/vPqlQ https://gee.su/rJ9jD

Discover Just How The Foods You're Consuming Every Day Are Making Your Fat Cells SICK

(JesseTob, 29. 7. 2021 10:20)

https://bit.ly/3y8bt5A Among your body's major fat-burning hormonal agents LOWERS when you go on a diet?

Study has revealed that this important hormone come by as much as 50% after just 7 days of diet programs!

The worst part is, the longer you try to diet regimen, the worse it obtains, which is why lots of "serial dieters" constantly struggle to maintain the weight off (if they shed it in any way ...).

The excellent information is we're mosting likely to share the nourishment techniques to INCREASE your body's all-natural fat-burning hormonal agents safely and also naturally! https://bit.ly/3y8bt5A

friends, movies, fashion, actors, trends, social

(JasonPab, 29. 7. 2021 3:23)

I recently lost a lot of weight through good diet and a lot of dedication. I'm also interested in Programming.

good website

(Martinvot, 29. 7. 2021 2:56)

visit site https://sexdozor.ru/blondinki-7/

Up to old-fashioned by-product made-to-order good beforehand

(Stronzit, 28. 7. 2021 19:22)

https://gee.su/AfimH https://qps.ru/VZz9M https://clck.ru/WPgfs https://clck.ru/WPTpy https://clck.ru/WPr5V https://qps.ru/1e0Cn https://gee.su/p5uBD https://cutt.us/GhLRh https://qps.ru/6hrOe https://qps.ru/ewC4j https://gee.su/x8Lzb https://qps.ru/XUBSP https://qps.ru/F6qTs https://qps.ru/fuU8y https://gee.su/xwgEL https://cutt.us/BUScz https://gee.su/gzG9t https://clck.ru/WPTrM https://gee.su/Skc1V https://qps.ru/8IHQK
https://gee.su/zVxcT https://clck.ru/WPUYn https://gee.su/wtpVd https://clck.ru/WPbQf https://qps.ru/zdtoH https://clck.ru/WPRz7 https://clck.ru/WPcqm https://clck.ru/WPjzD https://clck.ru/WPYTK https://clck.ru/WPdcj https://qps.ru/wC5Qi https://qps.ru/kIg5E https://qps.ru/1OHjZ https://clck.ru/WQBbj https://qps.ru/VuM94 https://qps.ru/klgKL https://qps.ru/b4wKs https://clck.ru/WPUUN https://cutt.us/LWFDf https://clck.ru/WPgni
https://clck.ru/WPPGs https://clck.ru/WPaka https://qps.ru/Un43D https://cutt.us/KOOCH https://gee.su/qW2ck https://gee.su/BGLPY https://gee.su/uxtYQ https://qps.ru/QE9a1 https://gee.su/Ijw8q https://clck.ru/WPxFH https://clck.ru/WPqqa https://clck.ru/WPQkn https://gee.su/N8GVn https://clck.ru/WPq7G https://gee.su/yGP7w https://qps.ru/aGSpk https://qps.ru/3g9Fb https://gee.su/pl7vP https://qps.ru/zxBEU https://clck.ru/WPZ5g

clothing, garments, t-shirts

(Johnnyjag, 28. 7. 2021 5:14)

corona virus is changing the world!

(Mariotoums, 27. 7. 2021 4:57)

Hello. And Bye.

Leave your comments about my new site - legalnewser.com

(Jefferyarige, 26. 7. 2021 9:01)

Hello, I lunched a new site with costum scripts to publish latest news and events on finance, currencies and economy.
Please leave your comment about my website.
You can find the website in my signature.
Thanks.

LarryDes

(LarryDes, 25. 7. 2021 21:55)


My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again.

loli*ta gi*rl fu*ck c*p pt*hc

(RaalphAluff, 25. 7. 2021 17:50)

loli*ta gi*rl fu*ck c*p pt*hc

https://m2.tc/P91p

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊。資訊最齊全,當舖業,信貸業,在第一借錢網裏一應俱全

(TerryBax, 25. 7. 2021 0:01)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊。資訊最齊全,當舖業,信貸業,在第一借錢網裏一應俱全

https://168cash.com.tw/

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

(Rogermut, 24. 7. 2021 18:39)

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

https://man-r20.com/

Hot sexy porn projects, daily updates

(cb60, 24. 7. 2021 17:09)

looking for a sponsor

(LolaStoff, 24. 7. 2021 16:41)

<img src="https://i.imgur.com/ANxKI85.jpeg">
Good day! Looking for a sponsor. My profile on the search site:
https://datingforkings.club/ My Name: Alisa Lozavarova

loli*ta gi*rl fu*ck c*p pt*hc

(RaalphAluff, 23. 7. 2021 23:30)

loli*ta gi*rl fu*ck c*p pt*hc

https://m2.tc/P91p


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72

následující »